Úvod Větve rodu Setkání rodu Kroniky Zajímavosti Rodokmeny Kontakt

Pátrání po původu jména Fulin na internetu

Když se naši otcové snažili vypátrat původ našeho jména, sdělovali si různé zkazky, které se dozvěděli od jiných. Jedna z nich vycházela od jistého p. Olmana, příbuzného větve Fulínů z Přibyšic 14, který tvrdil, že Fulíni jsou potomci nějakého potulného rytíře, jmenoval se FOULON, byl z Francie, ve středověku byl na hradě Kožlí, loupil a byl postrachem okolí.

Na internetu se po zadání Foulon objeví 30000 stránek, samozřejmě většinou z Francie. Jak jsem namátkou zjistil jedná se o silný šlechtický rod, který má jak se zdá rozmach až po 30-ti leté válce, jen tak pro zajímavost – jeden byl popraven za francouzské revoluce, další byl v 19 stol. kardinálem, dnes se nabízejí na internet. stránkách různé hotely „ Chate de Foulon“.
To se mi zdálo divné, protože Fulíni byli v našem kraji mnohem dříve, již v 16 stol.

Náhodou jsem se dostal na stránky francouzských příjmení, nebo vlastně na jejich vznik, většinou od latinského základu. U Foulon to byl lat. základ fullonis a následně celá řada odvozených příjmení a mezi nimi i Foulin. Napsal jsem foulin a ve světě naskočilo pouze 683, a do toho se pletli i tvary z anglického fouling . Nejvíce stránek má Jean Noel Foulin, který je veden v seznamu sekcí národních universit v sekci 16 – psychologie, klinická psychologie a sociální psychologie, jako vicepres. IUFM v Bordeaux. Co se týká genealogie objevil jsem na stránce Cousins geneweb 35 tabulku asi 127 Foulinů, kde je uveden rod, informace ( zaměstnání ), první zmínka, konec, počet jedinců, obec, podoblast, oblast,země. Časově se jedná o asi r. 1310 až asi 1984. do r. 1363 mají šlecht. titul de Foulin, dále bez titulu. Z toho je patrno, že se jedná asi o starý šlechtický rod, který ztratil význam jako šlechta již ve středověku. V tabulce je uvedeno, že se mohli psát i jako Folin a to je jméno udané u našeho rodu v prvních záznamech z matrik v Peceradech – „ 2. května je uváděn jako svědek v Peceradech Matěj Folin- 24.června 1623 pokřtěn jest synaček Jiří Matoušovi Folinovi.
V dalších záznamech z Václavic i z Pecerad je psáno Fulin, což je foneticky francouzské Foulin.

Když se vrátíme zpět k tomu lapkovi z Kožlí tak se asi jednalo spíše o Foulina než Foulona. Všechny takové povídačky je velmi obtížné vyvrátit, stejně jako potvrdit. Ovšem jisté je to, že např. sám zámek Konopiště byl ve své původní podobě nejdokonalejší ukázkou francouzského kastelu u nás a mezi šlechtickými sídly neměl obdobu. V písemných pramenech je doložen r. 1318. Je jisté, že při jeho stavbě byli Francouzi, stejně jako u hradu Kožlí, ten byl stavěn také kolem r. 1300 a patřil na našem území k méně obvyklému typu dvoupalácových hradů. Pokud by náš předek přišel z Francie za vlády Jana Lucemburského, pak by jeho potomci museli přežít asi 7 generací až asi do r. 1590, tj. do doby kdy se asi narodili Matouš v Peceradech a Martin ve Václavicích. Prostě s tím loupežením na Kožlí to nebude tak jednoduché. Ale možné je všechno. Vždyť větve našeho rodu tu přežívají již témě 12 generací. Já sám jsem byl vždy velmi skeptický k tomu původu z Francie, dnes je to jiné. Potomci Folinů nebo Foulinů, kteří dnes žijí ve Francii, jak se zdá ne v příliš velkém počtu, patří patrně k velmi starému rodu zchudlých rytířů, stejně jako u nás to byly rody Mlikovských, Čejků v našem kraji. Dále bude nutné prostudovat Zemské desky ( tam jsou uvedeni majitelé svobodnických gruntů ), jak na jméno Fulin, tak Foulin ( Folin ). Existuje Genealogická heraldika francouzských šlechtických rodů, kde jsou i záznamy o de Foulinech. Dá se asi sehnat v Praze. Bylo by dobré, aby se těchto bádání účastnil někdo z pražských Fulínů.

Ještě k našemu jménu FULIN

Jistě s mnozí z vás dívali na internetu. ve světě je to asi 12OOO stránek, v ČR. je to asi 1200. V těch našich jsou to firmy Fulínů, hvězdy našeho filmu jako Jan Fulín – z Neštětické větve Fulínů, dále sportovci – fotbalisté apod. , nemá cenu pátrat do které větve patří, stejně by nakonec spadli do Václavic nebo Pecerad. Na těch světových stránkách je to opět něco z našich, pak je to z velké části čínské FU-LIN, pak je tam Rinaldo Fulin a Ferruccio Fulin, kde je pouze uvedeno, že se podíleli na historických pracech.
Musíme počítat s tím, že za té řady generací našeho rodu mohlo mnoho jedinců odejít do světa.

Vypracoval: Jan Fulín, Přibyšice 16, čt. 317 741 727, - 03. 2006